Vesti

Kimi se vratio – Hamilton još samo 5 bodova do titule

Formula 1 - VN SAD

529Pregleda

Vozač Ferarija Kimi Raikonen trijumfovao je na Velikoj nagradi Sjedinjenih Država i tako se našao na najvišem stepeniku pobedničkog postolja u Formuli 1 prvi put posle 113 trka, a 21. put u karijeri. Bila je to prva trka koju ste na Sport Klubu mogli da pratite u 4K tehnologiji.

Finac je u Ostinu, na 18. trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1, slavio prvi put od Velike nagrade Australije 2013. godine. Za Raikonena je to prvi trijumf u Ferariju još od trke u Belgiji pre devet godina.

Drugo mesto zauzeo je Maks Ferstapen u bolidu Red Bula, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našao vozač Mercedesa Luis Hamilton.

Pošto je Sebastijan Fetel zauzeo četvrto mesto u Teksasu, odluka o tituli odložena je barem za nedelju dana, kada se vozi trka u Meksiku.

Britanca u ovom trenutku samo pet bodova deli od toga da postane petostruki svetski šampion, pošto su do kraja sezone ostale tri trke, a njegova prednost iznosi 70 bodova.

Raikonen je u Teksasu imao praktično savršenu trku, kako vozački, tako i taktički. Do vođstva je došao na samom startu, samo jednom je išao u boks, za razliku od Hamiltona, koji je dva puta išao po pneumatike, a iako su mu se rivali u finišu primakli njegov trijumf nije doveden u pitanje.

Sjajnu trku imao je i Ferstapen, koji je startovao sa 18. pozicije, ali je izvrsnom vožnjom uspeo da se probije, a na kraju prođe kroz cilj samo sekundu iza Finca. Hamilton je morao da se zadovolji trećim mestom, ali se posle drugog odlaska u boks brzo probio i čak izazvao mladog Holanđanina. Iskoristio je malu grešku vozača Red Bula, ali je zatim sâm pogrešio i ostao bez šanse da osvoji dodatna tri boda.

Fetel je na kraju bio najbolji od ostalih, pošto ga je mnogo koštao potez iz prvog kruga, kada se borio sa vozačem Red Bula Danijelom Rikardom. Nemac se okrenuo na stazi i pao na tek 15. poziciju, ali je ostao u konkurenciji za titulu sjajnim preticanjima. U poslednjim trenucima uspeo je da dođe do četvrtog mesta, pošto je pretekao Valterija Botasa u bolidu Mercedesa.

Najbolju petoricu sledio je dvojac Renoa – Niko Hilkenberg i Karlos Sains juniora, ispred vozača Fors Indije Estebana Okona. Osvajače bodova kompletirali su Kevin Magnusen u bolidu Hasa i drugi vozač Fors Indije Serhio Peres.

Šampionat Formule 1 nastavlja se već sledećeg vikenda Velikom nagradom Meksika u Meksiko Sitiju.