AktuelnoF1Vesti

Peres najbolji u Kneževini

1.1KPregleda

Spektakularna trka Formule 1 u Monte Karlu!

Svaka trka Formule 1 u Monaku je uvek priča za sebe i događaj koji na ovaj ili onaj način ulazi u istoriju ovog sporta.

Trka uzanim ulicama Kneževine danas je bila začinjena pravim letnjim pljuskom koji je odložio start trke, zatim spektakularnim udesom Šumahera i na kraju prvom ovogodišnjom pobedom meksičkog vozača Serhia Peresa u Red Bulu.

Ujedno ovo je i njegova treća pobeda u karijeri, a poslednji trijumf ostvario je na trci u Azerbejdžanu prošle godine.

Drugo mesto zauzeo je vozač Ferarija Karlos Sainc, dok je treći završio aktuelni svetski šampion i član Red Bula Maks Verstapen.

Šarl Lekler (Ferari) je trku završio na četvrtom mestu, peta pozicija je pripala vozaču Mercedesa Džordžu Raselu, dok je šesti kroz cilj prošao Lando Noris iz Meklarena, koji je došao do dodatnog boda za najbrži krug u trci.

Bodove su osvojili i Fernando Alonso (Alpin), Luis Hamilton (Mercedes), Valteri Botas (Alfa Romeo) i Sebastijan Fetel iz Aston Martina.

Ova trka ostaće osim odlaganja zbog kiše zapamćena i po udesu kada je vozač Hasa Mik Šumaher izgubio kontrolu nad bolidom, okrenuo se tri puta i uradio u zaštitnu ogradu.

Srećom, Nemac je prošao bez povreda, a na stazu je izašao “sejfti kar”.

Posle dva kruga trka je prekinuta na 15 minuts, s obzirom na to da zaštitni zid nije mogao da bude popravljen u kratkom vremenskom intervalu pa su ovu pauzu vozači iskoristili za zamenu pneumatika.

S obzirom da po novim pravilima trka može maksimalno da traje tri sata sa svim prekidima, prešlo se na vremensko ograničenje, odnosno vozilo se u Monte Karlu do 18 časova. Poredak je naravno ostao isti, pa je Perez ostvario prvi ovosezonski trijumf.

Verstapen je povećao prednost u šampionatu i sada na prvom mestu ima 125 bodova, Lekler je drugi sa 116 bodova, a treći je Peres sa 110 bodova. Naredna trka vozi se 12. Juna za Veliku nagradu Azerbejdžana.