Markes ugrabio osmu titulu nakon trke u Tajlandu!

MotoGP: Velika nagrada Tajlanda

Mark Markes
1.29KPregleda

Vozač Repsol Honde, Mark Markes, osvojio je šestu titulu u kraljevskoj klasi. Takođe, ovo je njegova osma titula ukupno. On je trijumfovao na trci za Veliku nagradu Tajlanda, ujedno i 15. trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata.

Mark Markes

Španac je do nove odbrane naslova prvaka stigao četiri trke pre kraja. On ima nedostižnu prednost od 110 bodova u odnosu na Andreu Dovicioza na Dukatiju, koji je u Buriramu bio četvrti. I to je učinio tako što je na 15 trka imao samo jedno odustajanje, devet je završio na najvišem stepeniku pobedničkog postolja, a preostale na drugom mestu.

Više titula u kraljevskoj klasi od Markesa sada imaju samo dvojica vozača. To su Valentino Rosi (sedam) i Đakomo Agostini (osam). Upravo Agostini je rekorder po ukupnom broju titula, pošto ih je tokom karijere osvojio 15.

Markes je na stazi „Čang“ upisao devetu pobedu ove sezone, a 79. u karijeri. On je u samom cilju bio bolji od Fabija Kvartarara iz Petronas Jamahe, koji je jurio prvu pobedu u najjačoj kategoriji. Na kraju je sada već osmostruki svetski šampion bio 171 hiljaditinku ispred mladog Francuza, a njima dvojici se na podijumu pridružio Maverik Vinjales na Jamahi.

Velika nagrada Tajlanda odlučena je u samom cilju. Od samog starta je bilo jasno da će pobednika odlučiti duel Kvartarara i Markesa.

Vozač Petronas Jamahe je držao vođstvo do poslednjeg kruga. Razlika između njega i španskog motocikliste je gotovo sve vreme bila unutar pola sekunde. Markes je na početku trke jednom pokušao da preuzme vođstvo. Međutim, otišao je preširoko, a drugi put je u napad krenuo u poslednjem krugu. Usledio je odgovor Kvartarara u poslednjoj krivini, ali je vozač Repsol Honde reagovao i uspeo da slavi u triler završnici.

Vinjales je na trećem mestu vozio usamljenu trku, brzo je izgubio korak za vodećim dvojcem, koji je počeo da sustiže u drugoj polovini, ali nije mogao da ih ugrozi. Doviciozo je bio najbolji među ostalima na četvrtom mestu, 11 sekundi iza Markesa, a dve desetinke ispred Aleksa Rinsa na Suzukiju. Šesti je bio Franko Morbideli na drugoj Petronas Jamahi, ispred vozača Suzukija Đoana Mira i Rosija, dok su najbolju desetoricu kompletirali Danilo Petruči i Takaki Nakagami.

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Japana na stazi „Tvin Ring Motegi“ 20. oktobra.

Izvor: SportKlub