AktuelnoDakar reli

Dakar reli 2022. etapa 5: tri etapna prvenca (FOTO i VIDEO)

691Pregleda

Etapa 5: Rijad – Rijad

 

Automobili – pobeda Lategana

 

Nakon što je dugo vozio s otvorenim vratima, Henk Lategan je ipak uspeo prvi da pređe liniju cilja, tako da je oduzeo pobedu Sebastjenu Lobu, nadmašivši ga za 1 minut, 58 sekundi.

 

Henk Lategan

 

Lategan, koji je često imao pehove na prošlogodišnjem Dakaru, konačno je došao do svog etapnog trijumfa. Lusio Alvares se popeo na treći stepenik na podijumu, ugrabivši 3. poziciju sa samo 14 sekundi prednosti ispred Matjea Seradorija.

 

 

Prekid trka motociklista i Dakar Classic serije

 

Suočena s velikim zahtevima postavljenim pred medicinsku letelicu zaduženu za motocikliste i Dakar Classic učesnike, direkcija trke je odlučila, neposredno nakon podneva, da zaustavi etapu u obe kategorije, da bi se osigurala bezbednost takmičara.

 

Danilo Petrući

 

Trka automobila, koja je održana u drugom sektoru s nezavisnim medicinskim helikopterom, nije bila pogođena ovom odlukom.

 

 

Samim tim, rezultati u konkurenciji motociklista i Dakar Classic trkača, prilagođeni su situaciji u skladu s primenjenim pravilima, tako da je kao pobednik specijala izašao Danilo Petrući, čiji je ovo prvenac. Nekoliko solucija je bilo u igri, a zvaničnici su odabrali najpošteniju odluku za sve, kako za motocikliste koji su kompletirali specijal, kao i takmičare koji su ostali na stazi.

 

 

LV Proto kategorija – pobeda broj 5 za Kintera

 

Mladi Amerikanac je pobedio peti put na ovogodišnjem Dakaru, s više od osam minuta prednosti ispred Sebastijana Eriksona, koji je nadoknadio samo 43 sekunde u odnosu na Čaleka Lopesa u generalnom poretku. Međutim, dva kaznena minuta su to poništila. Kristina Gutijeres je takođe demonstrirala sjajne performanse, napredovavši u plasmanu.

 

Set Kintero

 

SSV kategorija – Karjakin izgubio vođsto, Lupi de Oliveira do trijumfa

 

Sergej Karjakin je ispustio pobedu na ciljnom pravcu, izgubivši od Rodriga Lupija de Oliveire, koji je došao do svoje prve etapne pobede u karijeri u SSV klasi. Brazilac je takođe prekinuo niz od pet pobeda poljskih vozača. Karjakin je ipak na kraju bio teći, s više od četiri minuta iza pobednika, dok se između njih „uvukao“ Marek Gočal, koji je iza de Oliveire zaostao 2 minuta, 33 sekunde.

 

Kamiondžije – trijumf broj 2 za Karginova

 

Andrej Karginov se vratio nakon jučerašnje etape u kojoj se zaglavio u blatu i izgubio gotovo sat i po. Rus je kompletirao specijal s prednošću nešto manjom od pet minuta u odnosu na Dmitrija Sotnikova, odnosno šest minuta ispred Antona Šibalova. Eduard Nikolajev je bio četvrti, tako da su Kamazovci ponovo izdominirali.

 

 

 

Vrele Gume

Pavle Barta

 

Generalni poredak u konkurenciji motociklista

 

POZ. VOZAČ TIM VREME RAZL. KAZNA
1 3
(GBR) SAM SUNDERLAND
GASGAS FACTORY RACING 19H 01′ 50“
2 52
(AUT) MATTHIAS WALKNER
RED BULL KTM FACTORY RACING 19H 04′ 19“ + 00H 02′ 29“
3 42
(FRA) ADRIEN VAN BEVEREN
MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM 19H 07′ 49“ + 00H 05′ 59“
4 4
(AUS) DANIEL SANDERS
GASGAS FACTORY RACING 19H 09′ 51“ + 00H 08′ 01“
5 15
(ESP) LORENZO SANTOLINO
SHERCO FACTORY 19H 17′ 17“ + 00H 15′ 27“
6 7
(CHL) PABLO QUINTANILLA
MONSTER ENERGY HONDA 19H 18′ 45“ + 00H 16′ 55“
7 16
(BWA) ROSS BRANCH
MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM 19H 20′ 05“ + 00H 18′ 15“
8 1
(ARG) KEVIN BENAVIDES
RED BULL KTM FACTORY RACING 19H 23′ 41“ + 00H 21′ 51“
9 142
(SVK) STEFAN SVITKO
SLOVNAFT RALLY TEAM 19H 24′ 40“ + 00H 22′ 50“
10 88
(ESP) JOAN BARREDA BORT
MONSTER ENERGY HONDA 19H 24′ 48“ + 00H 22′ 58“ 00H 01′ 00“
125 63
(SRB) GABOR SAGHMEISTER
SAGHMEISTER TEAM 34H 08′ 26“ + 15H 06′ 36“ 03H 21′ 00“

Generalni poredak u konkurenciji automobilista

 

POZ. VOZAČ/SUVOZAČ TIM VREME RAZL. KAZNA
1 201
(QAT) NASSER AL-ATTIYAH
(AND) MATTHIEU BAUMEL
TOYOTA GAZOO RACING 17H 24′ 23“
2 211
(FRA) SEBASTIEN LOEB
(BEL) FABIAN LURQUIN
BAHRAIN RAID XTREME 17H 59′ 33“ + 00H 35′ 10“
3 222
(ARG) LUCIO ALVAREZ
(ESP) ARMAND MONLEON
OVERDRIVE TOYOTA 18H 15′ 38“ + 00H 51′ 15“
4 205
(SAU) YAZEED AL RAJHI
(GBR) MICHAEL ORR
OVERDRIVE TOYOTA 18H 19′ 09“ + 00H 54′ 46“ 00H 02′ 00“
5 208
(RAF) VLADIMIR VASILYEV
(LVA) OLEG UPERENKO
VRT TEAM 18H 32′ 15“ + 01H 07′ 52“
6 203
(POL) JAKUB PRZYGONSKI
(DEU) TIMO GOTTSCHALK
X-RAID MINI JCW TEAM 18H 34′ 47“ + 01H 10′ 24“
7 223
(ARG) SEBASTIAN HALPERN
(ARG) BERNARDO GRAUE
X-RAID MINI JCW TEAM 18H 46′ 24“ + 01H 22′ 01“
8 221
(ARG) ORLANDO TERRANOVA
(ESP) DANIEL OLIVERAS CARRERAS
BAHRAIN RAID XTREME 18H 54′ 39“ + 01H 30′ 16“ 00H 12′ 00“
9 209
(CZE) MARTIN PROKOP
(CZE) VIKTOR CHYTKA
BENZINA ORLEN TEAM 18H 55′ 24“ + 01H 31′ 01“ 00H 07′ 00“
10 212
(FRA) MATHIEU SERRADORI
(FRA) LOIC MINAUDIER
SRT RACING 19H 32′ 12“ + 02H 07′ 49“ 00H 15′ 00“

 

Generalni poredak u konkurenciji kvadista

 

POZ. VOZAČ TIM VREME RAZL. KAZNA
1 174
(FRA) ALEXANDRE GIROUD
YAMAHA RACING – SMX – DRAG’ON 23H 51′ 48“
2 173
(USA) PABLO COPETTI
DEL AMO MOTORSPORTS / YAMAHA RALLY TEAM 24H 19′ 28“ + 00H 27′ 40“ 00H 01′ 00“
3 170
(ARG) MANUEL ANDUJAR
7240 TEAM 24H 50′ 27“ + 00H 58′ 39“
4 193
(RAF) ALEKSANDR MAKSIMOV
CHYR MARI 24H 58′ 20“ + 01H 06′ 32“ 00H 21′ 00“
5 175
(POL) KAMIL WISNIEWSKI
ORLEN TEAM 25H 37′ 40“ + 01H 45′ 52“
6 192
(ARG) FRANCISCO MORENO
DRAG’ON RALLY TEAM 26H 14′ 09“ + 02H 22′ 21“
7 185
(CZE) ZDENEK TUMA
BARTH RACING TEAM 28H 32′ 37“ + 04H 40′ 49“ 00H 15′ 00“
8 186
(ARG) CARLOS ALEJANDRO VERZA
VERZA RALLY TEAM 32H 39′ 35“ + 08H 47′ 47“
9 195
(ESP) ÀLEX FELIU
ÀLEX FELIU COMPETICIÓN 38H 34′ 39“ + 14H 42′ 51“ 00H 51′ 00“
10 183
(BRA) MARCELO MEDEIROS
TEAM MARCELO MEDEIROS 46H 32′ 19“ + 22H 40′ 31“ 14H 46′ 00“

Generalni poredak u konkurenciji kamiondžija

 

POZ. POSADA TIM VREME RAZL. KAZNA
1 500
(RAF) DMITRY SOTNIKOV
(RAF) RUSLAN AKHMADEEV
(RAF) ILGIZ AKHMETZIANOV
KAMAZ – MASTER 19H 09′ 20“ 00H 01′ 00“
2 505
(RAF) EDUARD NIKOLAEV
(RAF) EVGENII IAKOVLEV
(RAF) VLADIMIR RYBAKOV
KAMAZ – MASTER 19H 19′ 13“ + 00H 09′ 53“ 00H 02′ 00“
3 501
(RAF) ANTON SHIBALOV
(RAF) DMITRII NIKITIN
(RAF) IVAN TATARINOV
KAMAZ – MASTER 19H 35′ 47“ + 00H 26′ 27“
4 504
(NLD) JANUS VAN KASTEREN
(NLD) MARCEL SNIJDERS
(POL) DAREK RODEWALD
PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO 20H 01′ 36“ + 00H 52′ 16“ 00H 15′ 00“
5 508
(CZE) ALES LOPRAIS
(CZE) PETR POKORA
(CZE) JAROSLAV VALTR
INSTAFOREX LOPRAIS PRAGA 20H 10′ 33“ + 01H 01′ 13“ 00H 16′ 00“
6 509
(RAF) ANDREY KARGINOV
(RAF) ANDREY MOKEEV
(RAF) IVAN MALKOV
KAMAZ – MASTER 20H 47′ 32“ + 01H 38′ 12“ 00H 03′ 00“
7 506
(NLD) MARTIN VAN DEN BRINK
(BEL) PETER WILLEMSEN
(NLD) BERNARD DER KINDEREN
MAMMOET RALLYSPORT TEAM DE ROOY IVECO 21H 01′ 06“ + 01H 51′ 46“ 00H 05′ 00“
8 515
(NLD) VICTOR WILLEM CORNE VERSTEIJNEN
(NLD) TEUN VAN DAL
(NLD) RANDY SMITS
PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO 21H 40′ 52“ + 02H 31′ 32“ 00H 15′ 00“
9 523
(NLD) MAURIK VAN DEN HEUVEL
(NLD) MARTIJN VAN ROOIJ
(NLD) WILKO VAN OORT
DAKARSPEED 21H 42′ 07“ + 02H 32′ 47“ 00H 24′ 00“
10 522
(NLD) RICHARD DE GROOT
(NLD) MARK LAAN
(NLD) JAN HULSEBOSCH
FIREMEN DAKAR TEAM 22H 13′ 44“ + 03H 04′ 24“ 00H 19′ 00′

Ostavite komentar

Top Reviews

Video Widget

gallery