AktuelnoVesti

Maks Ferštapen ponovo šampion F1

1.11KPregleda

Vozač Red Bula Maks Ferštapen pobedio je večeras u trci Formule 1 za Veliku nagradu Katara

Ferštapen, koji je u subotu posle sprint trke na Lusailu osvojio treću uzastopnu šampionsku titulu, ostvario je 14. pobedu u sezoni, a 49. u karijeri. On je večeras osvojio i dodatni bod za najbrži krug trke.

Drugo mesto zauzeo je vozač Meklarena Oskar Pjastri, a treći je bio njegov timski kolega Lando Noris. Vozač Mercedesa Džordž Rasel zauzeo je četvrto mesto, peti je bio Šarl Lekler iz Ferarija, a šesti Fernando Alonso iz Aston Martina. Vozač Alpina Esteban Okon bio je sedmi, Valteri Botas iz Alfa Romea osmi, deveto mesto zauzeo je Serhio Peres iz Red Bula, a 10. je bio Gvanju Džou iz Alfa Romea.
Kako navodi Sportski Žurnal, zbog problema sa sistemom za gorivo trku je propustio vozač Ferarija Karlos Sainc. Sedmostruki svetski šampion Luis Hamilton iz Mercedesa trku je završio u prvom krugu posle sudara sa timskim kolegom Raselom.

Ferštapen je krenuo sa pol pozicije, odmah su ga napali Hamilton i Rasel, ali su se sudarili. Hamiltonu je otpao točak sa bolida i morao je da završi trku. Na stazu je izašlo vozilo bezbednosti, a Rasel je otišao u boks.

Trka je nastavljena u petom krugu, poveo je Ferštapen, ispred Pjastrija, Alonsa, Leklera, Okona i Norisa. Rasel je iz kruga u krug popravljao pozicije i do 10. se popeo na 10. mesto. Alonso je u 12. krugu otišao na zamenu guma i vratio se na 15. mesto, a krug kasnije isto je učinio i Pjastri i na stazu se vratio kao 13. ispred Leklera. Alonso je pretekao Leklera za 14. mesto, a posle toga Noris je u 14. krugu otišao u boks i na stazu se vratio kao 13. Rasel je u tim trenucima vozio najbrži krug i bio je drugi ispred Albona, Džoua, Peresa i Botasa. U 15. krugu vozač Mercedesa otišao je u boks i vratio se kao 15. na stazu.

Ferštapen je vozio najbrži krug, a u 18. krugu otišao je u boks i vratio se na drugo mesto iza Aleksandra Albona, koji do tada nije išao na zamenu guma. Čim je vozač Vilijamsa otišao u boks, Ferštapen se vratio na prvo mesto, a posle 20. kruga stekao je osam sekundi prednosti nad Pjastrijem.

Pozicije su popravljali Rasel, Peres i Noris, a vozači su od 26. kruga i drugi put počeli da odlaze na zamenu guma, od tri obavezna koliko je propisano u Kataru. Najbrže krugove vozili su Rasel, Pjastri i Noris, dok je Alonso u 33. krugu na kratko izleteo sa staze i pao je na sedmo mesto.

Ferštapen je bio u sigurnom vođstvu, a u 35. krugu otišao je na zamenu guma i vratio se na stazu kao prvi sa osam sekundi prednosti nad Pjastrijem, a iza njih vozili su Noris i Rasel. Vozač Vilijamsa Logan Sardžent požalio se da se oseća loše, iz ekipe su ga pozvali da završi trku, ali im je rekao da može da nastavi. Mladi Amerikanac je ipak u 41. krugu morao da odustane. U tim trenucima Peres je dobio i drugu kaznu od pet sekundi zbog izlaska sa staze, a vozači su počeli da odlaze na zamenu guma i treći put.

Pjastri je u 44. krugu otišao na zamenu guma i vratio se na stazu kao četvrti, a posle njega u boks su otišli Lekler, Okon i Peres. Noris je krug kasnije otišao na zamenu guma i na stazu se vratio iza timskog kolege Pjastrija na četvrto mesto. Alonso je zatim obavio stajanje i vratio se kao sedmi. Pjastri je stekao dve sekunde prednosti nad Norisom, koji je ubrzo bio najbrži na stazi. U 51. krugu Rasel je otišao na zamenu guma i na stazu se vratio kao četvrti iza Norisa i ispred Leklera. Posle toga u boks je otišao i Ferštapen i bez problema je zadržao prvo mesto po povratku na stazu ispred dvojca Meklarena i zabeležio 49. pobedu u karijeri.

Naredna trka u šampionatu vozi se 22. oktobra za Veliku nagradu SAD u Ostinu.