SUV-ovi smrtonosniji za pešake, manji automobili za vozače
Dok automobilskom industrijom i dalje dominiraju krosoveri i SUV-ovi, studija koju je sproveo američki Institut za osiguranje na putevima (IIHS) potvrdila je da vozila ove vrste češće ubijaju pešake nego sva druga tradicionalna putnička vozila. Istraživanje sprovedeno na osnovu podataka iz 79 sudara u tri gradska područja države Mičigen, pokazalo je da su SUV-ovi prouzrokovali daleko teže povrede u odnosu na druge segmente automobila. pri brzinama preko 30 km/h.
Pri brzini između 32 i 63km/h, 30% nesreća u kojima su učestvovali SUV-ovi bilo je smrtno za pešake, u poređenju sa 23 odsto smrtnosti kod ostalih automobila. Na preko 64 km/h, međutim, 100% nezgoda u kojima su učestvovali SUV modeli bile su fatalne za pešake, u poređenju sa svega 54 procenta poginulih u nesrećama gde su učestvovala manja vozila, što je složićete se ogromna razlika.
Studija je takođe otkrila da tradicionalni dizajn SUV vozila, sa ogromnim prednjim delom, prenosi više sile i energije na telo pešaka. Karlica ili grudni koš pogađaju se nekoliko desetina sekunde nakon što branik pogodi donje ekstremitete, i „postoji mogućnost da bi nagnutiji profil vozila mogao da napravi manju štetu“, tvrde u IIHS.
Takođe, vredno je napomenuti da moderan način izrade vozila, s odbojnicima i ostalim konstrukcijskim rešenjima koja apsorbuju silu, kao i spuštenim prednjim krajem, ne pomaže poboljšanju sigurnosti pešaka, dok je ukupni oblik prednjeg dela ono što je zaista važno. „Naša otkrića pružaju više dokaza da proizvođači moraju da unesu značajne izmene u dizajnu, kako bi se pomoglo u borbi protiv porasta broja žrtava među pešacima“ zaključuju u IIHS.
U isto vreme, druga američka studija utvrdila je da su mali automobili ti koji pružaju najmanju zaštitu samim vozačima, odnosno da je najveća smrtnost vozača pri vožnji manjih automobila A i B segmenta.
1 Komentar
Comments are closed.
I sad je pitanje da li je oblik vozila glavni krivac ili je način upotreba tih vozila i bahatost vlasnika (ne stajanje na pješačkom prelazu, skretanje desno zaobilaženjem prvog vozila na semaforu s lijeve strane, skretanje na mjestima gdje to nije dozvoljeno, pričanje preko mobilnog telefona u rukama – iako svaki auto ima Bluetooth hands free). A vlasnici takvih vozila su po prirodi bahatiji (bar ono što ja vidim svaki dan). Namjera da se prođe umjesto da stane znači pola sekunde, udruženi sa velikom inercijom tih pola sekunde je ogromna razlika u udaru.