AktuelnoOdržavanje vozilaOnline plusTjuning

Uradi sam: farbanje kočnih čeljusti

14.3KPregleda

Volite svoj automobil? Suvišno pitanje, zar ne, jer da ne volite, verovatno ne biste bili na stranicama Vrelih Guma.

 

Mnogi od nas (uključujući autora ovih redova) vole da s vremena na vreme osveže izgled svog limenog ljubimca. Ne mora to da bude neka skupa „tuning-styling“ dorada, već osvežavanje nekih detalja, poput recimo bojenja kočnih čeljusti.

 

To možete obaviti na nekoliko različitih načina. Možete kupiti komplet, koji uključuje konzervu ili dve farbe, razređivač, sredstvo za čišćenje u spreju i četkicu.

 

Ukoliko želite da budete originalni, možete da pomešate više boja da biste dobili omiljenu nijansu.

 

 

Neki ljudi koriste farbu u spreju umesto tehnike nanošenja četkicom. To takođe može da bude sasvim u redu, ali morate odabrati farbu otpornu na visoke temperature, poput one za bojenje bloka motora. Nemojte koristiti regularan sprej, jer će se boja kasnije jednostavno oljuštiti.

 

Ono što je takođe bitno je da li ćete čeljusti skidati ili ćete ih farbati tamo gde stoje – na kočnom disku? Skidanje je naravno komplikovanija opcija pa se mnogi odlučuju da ih ostave na svom mestu. Naravno, to povećava rizik da se boja nanese tamo gde to ne želite ili na karoseriju vozila. Ukoliko ne skidate čeljusti, znajte da ne sme biti ni najmanjeg daška vetra. Iz tog razloga, najbolje je da rizična mesta zaštitite novinama ili najlonom, koje ćete pričvrstiti lepljivom trakom.

 

 

Priprema

 

Naravno, već ste unapred uzbuđeni potencijalnim osveženim izgledom točkova na vašem automobilu. Međutim, strpljenje je majka sigurnosti. Najpre, treba pripremiti sve što je potrebno.

  • Poželjno je da automobil bude na osiguranom mestu i da se sva četiri točka skinu u isto vreme, što znači da ga treba podići i staviti na postolja.
  • Potreban vam je ključ za skidanje točkova
  • Poželjno je korišćenje zaštitnih naočari i maske
  • Boja
  • Sredstvo za uklanjanje masnoća i nečistoća
  • Tečnost za čišćenje kočnica ili felni
  • Papirni ubrusi
  • Fina četkica, široka oko 15 do 30 milimetara
  • Stara odeća, novine, lepljiva traka, plastične kese ili bilo šta drugo što bi moglo da posluži da farba ne ode tamo gde ne treba. Aerosolne boje mogu da dopru dalje nego što mislite.
  • Alat za čišćenje kočnih čeljusti, a tu može da posluži i stara četkica za zube, fin brusni papir i žičana četka.

 

 

Ukoliko nameravate da skidate kočne čeljusti, takođe će vam biti potrebno:

  • Da obezbedite da ne dođe do težinskog opterećenja na kočnom crevu. Stvar koja može da posluži u tom slučaju je žičana vešalica za odeću.
  • Ključ za skidanje čeljusti
  • Da obezbedite način da ispraznite kočni sistem

 

Šta je još potrebno?

  • Aceton ili skidač laka za nokte radi odstranjivanja eventualno formiranih kapljica
  • Providna staklena posuda za mešanje boja, ukoliko nameravate da kreirate nijansu po svom nahođenju
  • Abrazivni jastučić za čišćenje, ukoliko boju nanosite preko postojeće farbe

 

Da li postoji još nešto što je neophodno? Vreme. Znajte da 24 časa nećete moći da vozite automobil nakon što završite posao, tako da isplanirajte sve kako treba.

 

Priprema je ono što čini razliku na kraju. Nanošenje boje je zapravo najlakši posao.

Čišćenje i bojenje kočnih čeljusti

 

Najpre, parkirajte automobil na mesto koje ste predvideli za to. Bezbedno podignite automobil i postavite ga na postolja. Skinite točkove.

 

Ukoliko skidate čeljusti, sada je vreme da to uradite. Znajte, moraćete da ispraznite kočna creva i obratite pažnju da ih ne opteretite u bilo kojem smislu. Prevenirajte stvari tako što ćete čeljusti zakačiti žičanom vešalicom, da ne bi slobodno visile i time potencijalno oštetile crevo.

 

Sledeći korak je čišćenje. Ne treba da vas mrzi da odradite ovu fazu posla, jer od nje u velikoj meri zavisi kakav će biti finalni rezultat. Očistite kočne čeljusti što je bolje moguće, da biste dobili što uglađeniju površinu. Počnite sa žičanom četkom a  zatim upotrebite razređivač. Nemojte koristiti brusilicu nakon nanošenja razređivača, jer je on zapaljiv, a brusilica može da izazove varnice. Takođe, obratite pažnju da razređivač ne nanosite na cilindre i sistem cevi kočnice, jer može da ih ošteti.

 

 

Dakle, žičanom četkom uklonite svu veću nečistoću, a zatim ostatak uklonite brusnim papirom i četkicom za zube. Nakon toga sve obrišite papirnim ubrusom, a zatim nanesite sredstvo za čišćenje kočnica i prilikom toga nemojte štedeti. Posle toga sve dobro istrljajte. Ukoliko i dalje ima tragova prljavštine, probajte da ih uklonite pastom za odmašćivanje.

 

Ako bojite preko postojeće farbe, posao čišćenja je lakši. Ono što treba uraditi je prelaziti abrazivnim jastučićem preko nje sve dok u potpunosti ne matira. Zatim ide nanošenje sredstva za čišćenje kočnica u spreju.

 

Sledeća faza podrazumeva korišćenje stare tkanine i lepljive trake, da bi se prekrili svi delovi automobila kod kojih postoji opasnost od neželjenog nanošenja farbe. To se posebno odnosi na nanošenje sprejom.

 

Ukoliko ne koristite sprej, vreme je da pomešate boju s razređivačem i promućkate je pre upotrebe.

 

Prvi nanos, bez obzira da li se radi o spreju ili četkici, treba da je tanak. Imajte u vidu da ćete nanositi više slojeva, tako da prvi ne treba da bude savršen. Gledajte da ne dolazi do curenja, a što se tiče sitnih mehurića, nemojte brinuti.

 

Ostavite prvi sloj da se suši 15 do 20 minuta, a zatim nanesite  još jedan, koji će se sušiti isti vremenski period. Ponovite ovu radnju još par puta. Sve u svemu, gledajte da u zavisnosti od potrebe imate četiri do deset nanesenih slojeva.

 

Gotovo? Ne baš…

 

Vraćanje kočnih čeljusti na svoje mesto nakon farbanja

 

Ništa dosadnije od čekanja da se farba osuši, zar ne? Ipak, šta da se radi. Poslušajte neku dobru muziku ili pogledajte epizodu omiljene serije za to vreme. Ono čemu treba da se oduprete je POTREBA DA SE DODIROM PROVERI DA LI SE FARBA OSUŠILA. Nemojte odmah skidati ni zaštitu koju ste zalepili na automobil. Farba se osušila? Ukoliko želite da nanesete i prozirni lak na kraju radi dodatnog sjaja, sada je vreme da to uradite.

 

Koliko je vremena potrebno da se boja osuši zavisi od temperature vazduha i vlažnosti, kao i od broja slojeva koje ste neneli. Ne očekujte da sve bude „suvo kao barut“ u naredna 24 časa. Nemojte montirati kočnice pre nego što istekne to vreme. Sasvim je moguće da farba izgleda i deluje kao da se osušila, ali i da dodir s tvrđim predmetima, poput alata, može da je ošteti.

 

Kada konačno prođe 24 časa, skinite lepljive trake i novine s automobila. Izvršite inspekciju da li je negde došlo do skupljanja kapljica ili formiranja predebelog sloja farbe. Ukoliko jeste, sada je momenat da ih fino išmirglate i stanjite acetonom.

 

Zatim vratite čeljusti na kočne diskove i dospite kočnu tečnost nakon toga.

 

Montirajte točkove, bezbedno spustite automobil i uklonite postolja.

 

 

E, sada dolazi onaj zabavan deo – vožnja. Pustite da se kočnice postepeno zagreju, ne naglo, da bi temperatura pomogla željenom spajanju farbe s metalom. Ne zaboravite ono najvažnije: uđite u automobil, startujte motor, a zatim izađite i divite se svojoj kreaciji.

 

Ono što nikako ne savetujemo je da ovakvu radnju radite na automobilu koji je u lošem vizuelnom stanju, čija je karoserija trula i slično. To će samo pogoršati stvari. Imperativ je da vaš automobil izgleda očuvano i „zdravo“, da bi sportska nota ovog tipa imala smisao. Zamislite tipa od 150 kilograma u biciklističkim helankama. Nekako ne ide. On najpre treba da se dovede u stanje da dotični „modni detalj“ na njemu ne izgleda nakaradno.

 

 

Savet za kraj: bolje je da budete oprezni i nanosite veći broj tankih slojeva nego nekoliko debljih. Deblji slojevi će stvoriti vizuelni efekat „mekoće“. Takođe, ukoliko ste u mogućnosti, pre farbanja, kočne čeljusti bi najbolje bilo peskirati. Efekat bojenja je u tom slučaju maksimalan.

 

Pavle Barta

Top Reviews

Video Widget

gallery