AktuelnoVesti

Eru letećih automobila je započeo japanski SkyDrive (VIDEO)

2.11KPregleda

Godinama smo čekali na ovaj dan

 

Mnogi ljubitelji automobila nisu verovatli da je ovako nešto moguće, međutim, zahvaljujući japanskoj kompaniji SkyDrive, san postaje java.

 

 

Svi znamo šta Japanci mogu da urade kada je napredna tehnologija u pitanju. Vodeći su u svetu na planu robotike, ali ovoga puta je ipak nešto drugo u pitanju, nešto što bi moglo da promeni sliku čovečanstva. Naime, gledamo u udaranje temelja u oblasti letećih vozila s vertikalnim poletanjem i sletanjem.

 

 

Poznato kao SD-03, ovo vozilo nije nalik bilo čemu što ste imali prilike da vidite do sada, sem možda u naučno-fantastičnim filmovima. Stvari su u ovom slučaju toliko jednostavne da sve komplikuju, a govorimo o potpuno funkcionalnom vozilu kojim upravlja čovek, a koje može da poleće i sleće vertikalno, trenutno prolazeći kroz testove. Zapravo, pre bismo mogli da kažemo da je reč o javnoj demonstraciji.

 

Iz dizajna možemo da vidimo da je ova letelica inspirisana modernim dronovima, što u potpunosti ima smisla ukoliko pogledamo ostale SkyDrive proizvode. Duga istorija i veliko iskustvo na polju mehanike i dinamike dronova, doveli su ih do pozicije u kojoj se nalaze danas.

 

 

Ovom vozilu je potreban prostor ekvivalentan onom za parking automobila, što ga čini najmanjim ovog tipa s funkcionalnim sposobnostima. Jedina druga sprava koja može da priđe ovom rešenju je Nexus, ali za njega baš i nismo sigurni da je funkcionalan.

 

Način na koji ovaj „leteći automobil“ operiše je sasvim jednostavan. U suštini se radi o električnom vozilu, koje ne koristi fosilna ili slična goriva. Pogonski sklop se sastoji od elektromotora lociranih u krakovima drona. Klasičan stil, rekli bismo. Svaki od četiri kraka sadrži vučni elektromotor i dva propelera koji se vrte  u suprotnim smerovima, da bi se generisao odgovarajući potisak. Još jedna prednost korišćenja propelerskog sistema poput ovog je visok nivo kontrole.

 

Ukoliko konsultujemo video klip, uvidećemo do koje mere uglađeno SD poleće i lebdi kroz prostor. Demonstracija traje oko tri minuta, gde možemo da vidimo ovo neobično električno vozilo kako poleće, leti prostorom od oko 2,5 hektara a zatim bezbedno sleće. Na kraju videa možemo da vidimo oduševljenje na licu pilota.

 

Takumi Jamamoto, direktor dizajna SkyDrivea je povodom događaja rekao: „U dizajniranju u oblasti neistraženog, novog žanra transporta, poznatog kao ’leteći automobil’, odabrali smo ključnu reč ’progresivno’ kao inspiraciju. Želeli smo da ovo vozilo bude futurističko, harizmatično i poželjno za sve buduće kupce, u isto vreme u potpunosti inkorporirajući naprednu tehnologiju SkyDrivea.

 

 

Mi smatramo da će ovo vozilo odigrati aktivnu ulogu vašeg kompanjona na putovanjima u vidu kompaktnog kupea koji leti po nebu. Kao pioniri u novom žanru, želeli bismo da nastavimo dizajniranje vozila o kojima svi sanjaju.“

 

Ono što još uvek ne znamo je kolika je autonomija SD-a i koliko je potrebno da se baterije napune. Dakle, ukoliko stvari svedemo na realne parametre, teško da je SD još uvek sposoban da u potpunosti zameni naše automobile, pa čak i skutere. Još uvek ne. Nameće se i pitanje – gde ga parkirati?

 

 

Vrele Gume

2 Komentara

  1. A jeste svijet navalio na ove dronove (leteći auto može da leti i da vozi, ovo čudo samo da leti), kao mjera urbanog transporta, da pređe nekih 50 – 100km, let iznad miliona stanovnika i to na kratke distance, ako se namnoži nek nam je Bog na pomoći. S druge strane već odavno imate izmišljene male avione koji mogu da lete brzinom od 200 do 400 km/h i da prevale 800 do 2000km (zavisno od tipa i namjene aviona), idealna solucija za poslovne ljude koji mogu da slete na neki manji aerodrom blizu svog klijenta, obavi posao i vrati se kući isti dan (sutra svjež za nove radne pobjede). I to sve za novac kojim iole bolja firma raspolaže. Ali NE, kad se pomene privatni avion onda je to PRIVATE JET, on jeste brži i eskluzivniji ali košta bar 10x nego klipni propelac, a sat naleta bar 5x skuplji. Pored toga ne može da sleti na male piste već mora da traži „velegradske“. I šta se dešava, od prevelikih očekivanja na kraju ništa, gudli u autu na sastanak po 15 sati plus granice (koji mogu biti nekad još toliko), plaćaj noćenja, ručkove u inostranstvu, kazne za brzu vožnju. Ali ljudi ne vide sebe „sredini“ već samo top, to je ono kada nemaš ni za polovnu Daciu a ti govoriš kako je za tebe samo Mercedes auto…

    Od ovih letećih igračaka meni jedino koncept Lilium ima upotrebljivu vrijednost, uzleće kao dron i leti kao avion, daleeeeeeko manje energije potebno, vertikalni let je smrt za bateriju. Ima tu firma u Staroj Pazovi koja je napravila dron koji može da nosi 50kg, motori su ukupno jaki 80kW, količina baterija spakovanih u 70kg baterija je dovoljna za 10 do 12 minuta leta. Sa tom istom strujom, šporet može da radi 18 sati…

Comments are closed.

Top Reviews

Video Widget

gallery