Online plus

Najskuplji dizel u regionu

967Pregleda

Šverc oživeo

Cena sirove nafte je prepolovljena, taj pad ne prati i cena goriva?


Kako ističu u „Udruženju naftnih kompanija Srbije“, u Srbiji su cene goriva konstantno u padu. Za prethodnih petnaestak dana, kao posledica pada kotacija benzina i dizela na međunarodnom tržištu, prosečna maloprodajna cena litre benzina je niža za oko tri, a dizela za oko dinar, a u odnosu na junske cene dizel je jeftiniji za 24, a benzin za 21 dinar.

Slične se promene dešavaju u svim zemljama regiona, tako da nema većih promena na uporednoj listi Udruženja naftnih kompanija Srbije prikazom cena u evima po srednjem kursu nacionalnih banaka.

Srbija i dalje prednjači po ceni dizela goriva, koje je sa skuplje samo u Albaniji

Prosečne maloprodajne cene goriva u zemljama regiona

Slično ali različito
Ipak, nije baš tako slično, bar kada se pogledaju nominalni iznosi koliko novca iz novčanika odlazi za gorivo! Srbija i dalje prednjači po ceni dizela goriva, koje je sa skuplje samo u Albaniji. Prosečna cena benzina u Srbiji ove nedelje niža od proseka u Crnoj Gori, Hrvatskoj Sloveniji, Albaniji i Grčkoj.

Srbija je u sredini regionalne liste i kada je u pitanju prosečna cena TNG autogasa, samo što je, za razliku od benzina i dizela, razlika između najniže i najviše cene daleko veća.

Šverc se zaleće
Zbog velikog dispariteta cena pre svega dizel goriva, potrošači iz pograničnih delova Srbije masovno kupuju u susednim zemljama, jer je prosečna maloprodajna cena ovog goriva recimo u Makedoniji niža za oko 44 dinara. U pograničnim mestima makedonski trgovci tu razliku i dodatno povećavaju. U BiH cena dizela niža za oko 35 do 40 dinara za litar.

Kako ističu u UNKS, drastična razlika u ceni dizela je posledica velike razlike u državnim zahvatanjima, što je još izraženije u ovim okolnostima kada je procentualna zastupljenost akcize, PDV-a i naknade za obavezne rezerve u Srbiji veća od 60%.

Pokrenuto crno tržište goriva zatvara pumpe u pograničnoj zoni

Katanac na pumpe uz granicu
Kao posledica ovakvog stanja od potrošnje goriva u zapadnoj i južnoj Srbiji budžet Srbije ostvaruje daleko manji prihod.

I ne samo to. Privredne aktivnosti naftnog sektora zamiru, jer kompanije i vlasnici benzinskih stanica u zapadnoj i južnoj Srbiji već mesecima jedva održavaju svoje objekte u radu zbog konstantnog pada prometa.

Ponovo je pokrenuto crno tržište i to u mestima koja su udaljena i po 100 kilometara od granice što može učiniti veliku štetu i budžetu u periodu intenzivne potrošnje dizela tokom prolećnih poljoprivrednih radova.

Razlika u ceni dizela je jednostavno prevelika što je snažan motiv i za kupce i za švercere. Jer trgovina je kao voda, ona uvek nađe svoj put, a u ovom slučaju na gubitku će biti svi osim špekulanata. Do kupaca će stizati roba sumnjivog kvaliteta. Pumpe će se zatvarati, radnici ostajati bez posla a država će na „ćupriji“ izgubiti veliki deo priliva koji ostvaruje na „mostu“.

Kombinacija u kojoj svi gube!

Izvor: UNKS
Postavljeno: 20.02.2016

Top Reviews

Video Widget

gallery