Online plus

Velodrom Budimpešta

1.03KPregleda

Oldtajmeri u centrifugi

Maksimum uživanja u oldtajmerima upriličen je počekom jula u Budimpešti. Tamošnji velodrom poslužio je kao izložbeni prostor a prilika da sa tribina panoramski gledate vožnju auto-moto stariteta po stazi, bonus je koji se ne sme propustiti.

Andraš Nosvai, vlasnik jednog savršenog restauriranog NSU-1000, čovek je koji stoji iza nekih od najbolje organizovanih fešta starovremenskih vozila u Mađarskoj. Izložba na velodromu proistekla je iz njegovog ranijeg projekta, sajamske manifestacije „Oldtimer Expo“. Andrašova formula je jednostavna: sabrati na jednom mestu najbolje što Mađarska ima da ponudi na planu klasičnih vozila, a strani gosti sa svojim raritetima, i publika koja plaća ulaznice, doćiće sami.

Mesto događaja je „Milenijumski velodrom“, podignut davne 1896., poslednji put ozbiljnije restauriran 1928. U sebi nosi nagomilanu energiju iz vremena kada su izloženi automobili bili novi, što već u startu stvara sjajnu atmosferu.

Jedno od pravila ovog skupa je da gledaoci dođu u retro odeći, štaviše, kostimiranje im omgućuje da da kupe ulaznicu u pola cene. To je sjana vest za pripadnike Rockabilly subkulture, kojih je ovaj put bilo u rekordnom broju. Retki američki automobili i po koji „Rat Rod“ pokazali su se kao magneti za Elvisove reinkarcije i devojke čiji je uzor u oblačenju šminkanju i frizuri, nazaboravna 50s ikona Bettie Page.

Amphicar

Nostalgičnu notu događaj definisala je muzika sa razglasa, kako po žanru tako i po tehnologiji za reprodukciju. Pošto MP3 format nijedan odgovoran audiofil ne shvata ozbiljno, domaći šlageri iz 50-ih i 60-ih emitovani su sa dva umrežena starinska magnetofona. „Reel to reel“ – ako baš hoćete da se izrazimo pravilno.

Centralni izložbeni prostor vrveo je od automobila sa pedigreom. Među najstarijima bio je Sampson iz 20-ih, učesnik Le Mana još iz vremena kada je je staza ovog takmičenja bila zemljana. Po haotičnom sklopu delova tog perioda hronološki ga prati jedan u rđu ofarban „rat rod“. Pažnju poznavalaca privlačio je Amficar, vodozemac među automobilima iz 1964.

Sa druge strane kapije, na parkingu, održano je nešto nalik na skup „siromašnih rođaka iz provincije“. Naime „Veteran Opel Klub Mađarska“, upriličio je odvojeno okupljanje, bez želje da svojim prisustvom uveliča elitnu notu druženja na Velodromu. Opelaši su tog vrelog julskog dana imali svoje rešenje za osveženje. Odvezli su se u koloni do kupališta na obližnjem jezeru gde su organizovali piknik, ne mareći mnogo za maskenbal na velodromu.

Šteta, propustili su sjajnu priliku da svoje automobile provozaju po 412 metara dugačkoj ovalnoj stazi promenljivog nagiba. Reč je o vizuelnoj poslastici za gledaoce, i doživljaju za vozače i putnike koji je teško rečima opisati. Recimo samo toliko da ako ste za volanom otkrićete pritajen sportski gen vašeg oldtajmera, a poigravanje sa centrifugalnom silom, promeniće zauvek vašu spoznaju o gravitaciji.

Vožnja na velodromskoj stazi, toplo se preporučuje kao hodočašće svakog oldtajmer vozila iz ovog dela Evrope.

Odlazak naše ekipe na skup „Velodrom Millenaris““omogućila je kompanija „Radun Avia“.

Tekst: Miroslav Schossberger
Fotografije: Vrele Gume, Velodrom Millenaris

Top Reviews

Video Widget

gallery