(R)evolucija baterija
Naučnici sa Univerziteta Illinois u SAD su najavili novu tehnologiju koja u potpunosti može promeniti upotrebu baterija i akumulatora.
Nova tehnologija znači izradu baterija koja su 2000 puta jače i 30 puta manje od današnjih litijum-jonskih. Vreme punjenja baterija nove generacije će biti 1000 puta kraći nego trenutno. Ukratko, nova tehnologija obećava baterije, koje su san svakog proizvođača prenosivih električnih uređaja i automobila tj. veoma su male i lake, daju veliku snagu, dugo traju i pune se za sekunde. Ove karakteristike značajno mogu unaprediti korišćenje mobilnih telefona, tablet i notebook računara, a znače pravu revoluciju na polju električnih automobila.
Kako istraživači najavljuju, ovde nije reč samo o evoluciji u tehnologiji izrade baterija, nego „Ovo je nova tehnologija koja omogućava dosad nemoguće. Ovo razbija sadašnje paradigme o izvorima energije. Ovo nam omogućuje da pravimo drugačije, nove stvari.“
Današnje litijum-jonske baterije rade na principu po kojem se električna energija skladišti i predaje hemijskom reakcijom između grafitne anode i katode od litijum soli. Nova tehnologija je ove dve ploče zamenila trodimenzionalnom anodom i katodom poroznih površina. Ovako se značajno povećava njihova površina, što uzrokuje više hemijskih reakcija, odnosno veću gustinu energije kao i brži prijem i predaju energije. Ovo ujedno rešava i veliki tehnički problem sadašnjih baterija, po kome one ili predaju veliku energiju za kratko vreme ili manju na duži period.
Naučnici jedino nisu odgovorili na pitanje isplativosti nove tehnologije, tj. koliko je izrada baterija po njoj komplikovana i skupa…