Online plus

Zvezde malih ekrana?

763Pregleda

Chicks love the car

„Chicks love the car“, reče Val Kilmer kao Batman 1997. Time je konačno automobil dobio zvaničnu holivudsku potvrdu kao produžetak ličnog stila i načina života.

Bobby Darin

Hronološki gledano prvi „automobil superstar“ je bio model „DiDia 150“ iz 1960. godine kao rezultat vizije modnog kreatora Endrjua Di Die (Andrew Di Dia). Još 1953., Di Dia je uz pomoć nekoliko mehaničara započeo konstruisanje samo njemu znanog automobila. Onako za sebe. Do 1957. karoserija je slabo odmicala u odnosu na šareni crtež. Tada je pevač Bobi Darin (Bobby Darin), obećao svom omiljenom šnajderu da će kupiti automobil čim se probije u prvu ligu. To se dogodilo 1960. kada je Bobi imao iza sebe popularne hitove „Dream Lover“ i „Mack The Knife“. Takođe, potreban mu je bio automobil koji bi mu olakšao udavaranje glumici Sandri Di (Sandra Dee). Da ne dužimo, Bobi je oženio Sandru i zamalo je zapalio. Ovaj u današnjem novcu 1,5 miliona dolara vredan automobil imao je problem sa pregrevanjem motora pa su dva snažna električna ventilatora, morala stalno da budu uključena. Prilikom odlaska na dodelu Oskara 1961. Bobby je zaboravio da uključi ventilatore, pa je auto počeo ozbiljno da se dimi, naočigled fanova i pripadnika žute štampe.

Di Dia 150
Adam West kao Batman

Batman
Možda najpoznatiji „custom“ automobil svih vremena je „Batmobile“. Ford je 1955. predstavio koncept vozilo Lincoln Futura. Tokom 60-ih poznati modifikator automobila Džordž Beris (George Barris) otkupio je ovaj koncept od Forda, za kako urbana legenda kaže jedan dolar. Producenti televizijske serije „Batman“, su 1965. zatražili od Berisa da kreira automobil koji će voziti nosilac naslovne uloge, Adam Vest (Adam West). Uslov je bio da „Batmobile“ bude isporučen u roku od tri sedmice. Beris je zapazio „demonsku“ estetiku Future, odradio jednostavnu doradu, a ostalo je televizijska istorija. Što se tiče Adama Vesta, njegova karijera posle „Batmana“, nije bila najsjajnija. Tako se 1974. obreo u Jugoslaviji gde je tumačio nemačkog negativca u filmu pod originalnim naslovom „Partizani“.

Batmobile

Black Beauty
Za naklonost publike 1966.-1967. godine, protiv „Batmana“ borio se „zeleni obad“ (Green Hornet), televizijski borac za pravdu, čijeg je pomoćnika, lika pod imenom Kato, glumio Brus Li. Njihova kola „Black Beauty“, rezultat su inspiracije Dina Džefrisa (Dean Jeffries). Ovaj Chrysler Imperial Crown Sedan bio je do te mere naoružan „do zuba“, da je u poređenju sa njim Bondov Aston Martin delovao kao vazdušni pištolj. Za totalno uništenje loših momaka „Black Beauty“ imao je na raspolaganju: 2 „Browning“ mitraljeza M1919 na haubi, lanser za FIM 92 „Stinger“ projektile smeštene u prednjem braniku, bacač plamena ugrađen u gril, „Beneli“ M2 20 puške sa gumenim mecima smeštene u vrata, 4 AIM 92A „Stinger“ projektila spremna za ispaljivanje iz zadnjeg branika, još par karabina, tuce oštrih šiljaka i drugog hladnog oružja.

Black Beauty

The Munster Koach
I legendarna TV Horor porodica Adams je imala svoj automobil, mada se nije pojavio na malim ekranima , pošto je serija ugašena pre nego što je bio završen. Na planu automobila koji su obeležili televizijske projekte, to je rezultat 2:0 za njihove rivale i serije „The Munsters“. Kao i obično, Džordž Beris dobio je nezahvalan zadatak kreiranja čuda od automobila filmskom brzinom. Prvi „The Munster Koach“ izrađen je od delova karoserija sa 3 Fordova modela T, pokretao ga je modifikovani 289 „Ford Cobra“ motor.

 

Drag-U-La

The Monkees
Završetak šezdesetih, dominacijom hipi tematike i estetike, bacio je u drugi plan TV super heroje i njihova ekstravaganta vozila. Ipak, jedno od njih je uspelo je da pogazi par cvetaka „Flower Power“ generacije. Reč je o „majmunskom“ automobilu. TV i pop grupa „The Monkees“, imala je svoj automobil, kreaciju Dina Džefrisa. Kao baza poslužio je serijski Pontiac GTO iz 1966. Značajno modifikovana karoserija, pored ostalih neobičnosti imala je i kočioni padobran kakav se u to vreme viđao na dragsterima. Makete ovog automobila postale su vrlo popularne na tržištu igračaka, a „Mankisi“, glumci sakupljeni preko malih oglasa, postali su prava pravcata rok grupa.

Nikada posle 60-ih nije bilo toliko „custom car“ vozila prisutnih u igranim TV serijama. Izvesni izuzeci bili su „Knight Rider“ i „Dukes of Hazzard“. Ipak, to ne znači da je interesovanje za ovaj segment automobila nestalo, jer personalizacija automobila je danas veći biznis nego što je ikada bila.

Monkees Car

Tekst: Miroslav Šosberger
Fotografije: Arhiva

 

Ostavite komentar

Top Reviews

Video Widget

gallery